ДСП. Переваги і недоліки

ДСП (деревостружкові плити) виготовляються шляхом пресування суміші, що складається з деревної тирси і сполучної речовини. Технологія процесу виробництва древесностружечного матеріалу досить проста. Деревна стружка змішується зі зв’язуючими компонентами, такими як фенол-формальдегідні смоли і сечовино-формальдегідні смоли.Потім отримана суміш піддається обробці тиском і високою температурою. Висока температура активує дію зв’язкових компонент, що дозволяє формувати листи ДСП різної товщини.Обробка високим тиском дозволяє зробити деревностружкові плити більш щільними і однорідними.

Якість деревостружкових плит безпосередньо залежить від бездоганного дотримання технології виробництва від якості деревної тирси, від рівня їх вологості, від якості зв’язуючих компонентів і різних добавок, які роблять лист ДСП міцним і вологостійким і надають йому різні властивості.

Лист ДСП користується великою популярністю в різних галузях, це призводить до того, що деревностружкові плити повинні відповідати великій кількості різноманітних вимог. Все це призвело до того, що виробники листів ДСП випускають багато різновидів цього матеріалу. Нижче наведемо класифікацію плит ДСП. Плити ДСП розрізняються за методом пресування, за конструктивними характеристиками, по виду подрібненої деревини, що використовується в технологічному процесі сполучною речовин, за матеріалом, за допомогою якого облицьовуються плити.

Перша відмінність — за способом пресування. Лист ДСП може бути отриманий при застосуванні методу плоского пресування і шляхом видавлювання. Метод плоского пресування полягає у додатку зусилля перпендикулярно листами ДСП. Метод видавлювання полягає у додатку паралельно деревностружкової плити.

Друга відмінність — конструкція. По конструкції плити ДСП бувають: одношарові, тришарові, п’ятишарові і багатошарові та екструзійні одношарові, і екструзійні з внутрішніми каналами.

Третя відмінність — розміри частинок. В одношарових плитах ДСП габарити деревної тирси і кількість сполучної речовини однаково по всій товщині листа. У тришарових плитах ДСП і п’ятишарових плитах ДСП зовнішні шари (верхній і нижній) виробляють з тонких частинок з великим вмістом сполучної речовини порівняно з шарами, що розташовуються всередині плити. Даний лист ДСП володіє гладкою поверхнею, високим рівнем міцності.

Четверте відмінність — облицювання. Плити ДСП можуть проводитися облицьованими і необлицованними. Для облицювання плит ДСП використовують струганий або лущений шпон, папір, просочений синтетичними смолами (меламін), і синтетична плівка і так далі.

П’яте відмінність — плити ДСП можуть піддаватися шліфуванню, а можуть поставлятися нешлифованними.

Шосте відміну щільність. В залежності від того, який спосіб пресування був обраний при виробництві деревостружкової плити, ДСП ділять на групи: ДСП мінімальної щільності (350-450 кг/м 3), ДСП малої щільності (450-650 кг/м3) і ДСП високої щільності (700-800 кг/м3).

Окремо слід сказати про фізичних і механічних властивостях деревностружкової плити. І фізичні і механічні властивості ДСП багато в чому визначаються формою і розмірами тирси, кількістю і якістю застосовуваних сполучних компонентів, об’ємною масою, конструктивними особливостями і так далі. Перерахуємо основні показники, які характеризують ДСП: рівень вологості повинен становити вісім відсотків; водопоглинання має змінюватись від дванадцяти до вісімдесяти восьми відсотків; коефіцієнт теплопровідності варіюється від 0,07-0,25 вт/(м-К);питома теплоємність повинна змінюватися від 1,7 до 1,9 кдж/(кг-К); розбухання протягом доби по товщині має варіюватися від п’яти до тридцяти відсотків; межа міцності при розтягуванні в напрямку перпендикулярно площині плити 0,25-0,4 МН/кв. м; ДСП володіє високим рівнем міцності (порівняно з деревиною), завдяки використанню в якості сполучного речовини формаліну.

Використовуються аркуш ДСП для обшивки стін і дахів, виготовлення стінових панелей, при виготовленні підлоги і підстав під лінолеум і під килимові покриття. З деревностружкової плити виготовляють опалубки, меблі, упаковки стелажі, споруджують огорожі і всілякі розбірні конструкції. ДСП маючи оригінальну структуру поверхні, використовується при виконанні декоративних та оздоблювальних робіт.

Сфера використання плит ДСП досить велика, а враховуючи те, що технологічний процес виготовлення деревостружкових плит постійно вдосконалюється, сфера використання розширюється.

Слід відзначити і негативні сторони плит ДСП: при виробництві ДСП використовуються формальдегідні смоли, які завдають шкоди людському здоров’ю. При обробці ДСП торці стають дуже чутливими до механічних пошкоджень.Вироби з ДСП дуже проблематично розбирати і збирати.

.
Публікації (RSS) Карта Інтекор